Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2021-03-01

”Effekter av maximimått på hummer bör utredas”

SLU ger årligt besked om fisk och skaldjur

Tillståndet är bra för vitling, kolja, rödspätta och skarpsill i Skagerrak. Det ser sämre ut för bland andra marulk, hummer och höstlekande sill. Situationen för torsk är riktigt dålig i Kattegatt (fiskestopp), medan det ser bättre ut i Skagerrak.
Så lyder en kort beskrivning av tillståndet för fisk och skaldjur i Västerhavet som grundar sig på SLU:s nya rapport ”Fisk- och skaldjursbestånd i svenska hav och sötvatten”.
Man kan även läsa i rapporten att ett maximimått på hummer bör utredas.


Länk till artikeln

 

Källa: Lysekilsposten




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer