Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2023-04-01

Breaking news

Vi kan nu avslöja nyheter från kommissionens arbete med en översyn av kontrollförordningen.  
 

Kommissionen kommer inom kort att i ett meddelande föreslå att alla trålfiskare ska ha röda kläder på sig vid fiske till havs. Fiskare som fiskar med passiva redskap ska ha orangea kläder på sig. Alla fiskare ska vidare vara försedda med kameraövervakning, GPS-sändare och sända i realtid på Internet.

 

Detta är, menar kommissionär Sinkevicius, framtidens spårbara fiske. Samtliga så kallade miljöorganisationer tycker förslaget är bra och ser fram emot att se på.  

 

En annan nyhet från kommissionen är att man vill ta bort nationalitetsflaggorna från alla fiskebåtar. Enligt uppgift ska alla båtar från och med den 1 april 2025 vara försedda med en Jolly Roger-flagga.  

 

I en kommentar säger kommissionär Sinvevicius att yrkesfiskets fångster inte är värdefulla, han säger att alla vet ju att den värdefullaste fisken är guldfisken och den näst mest värdefulla är silverfisken.  




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer