Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2016-08-30

Det finns förutsättningar för svenskt fiske att tjäna mer pengar

EU tilldelar varje år Sverige (SVE) fiskemöjligheter i form av kvoter. Dessas nyttjande kan man följa på Havs- och vattenmyndighetens hemsida. När man studerar nyttjandegraden kan man konstatera att det finns goda möjligheter för svenska fiskare att tjäna mer pengar. Anledningen är att det finns utrymme på många kvoter. Några exempel (per slutet augusti):

SVE har en kvot på marulk i EU-zon i Nordsjön om 11 ton, hittills har endast 220 kg fiskats.

SVE har en kvot på guldlax i EU-zon i Nordsjön, Skagerrak, Kattegatt och Östersjön om 39 ton, hittills har endast 390 kg fiskats.

SVE har en kvot på birkelånga om 3 ton i Skagerrak, Kattegatt och Östesjön, hittills har inte något fiskats alls.

SVE har en kvot på kolja i Nordsjön (joint) om 263 ton, hittills har endast 6 ton fiskats.

SVE har en kvot på kolja i Nordsjön (EU-zon) om 707 ton, hittills har endast 67 ton fiskats.

SVE har en kvot på kummel i Skagerrak, Kattegatt och Östersjön om 259 ton, hittills har endast 13 % fiskats.

SVE har en kvot på bergtunga/rödtunga i EU-zon i Nordsjön om 11 ton, hittills har endast 330 kg fiskats.

SVE har en kvot på långa i EU-zon i Nordsjön om 13 ton, hittills har endast 260 kg fiskats.

SVE har en kvot på havskräfta i Skagerrak och Kattegatt om 3 048 ton. Hittills har endast 30 % av denna kvot nyttjats. Trots detta vägrar myndigheten fiskare som vill börja fiska havskräfta tillstånd. Havskräfta är en efterfrågad produkt med mycket goda avsättningsmöjligheter på marknaden.

SVE har en kvot på rödspätta i Skagerrak om 491 ton och i Kattegatt om 235 ton samt i Östersjön om 215 ton, hittills har endast 195 ton fiskats i de tre vattenområdena.

SVE har en räkkvot i Nordsjön (EU-zon) om 81 ton, hittills har inget alls fiskats.

SVE har en kvot på skoläst i Skagerrak, Kattegatt och Östersjön om 17 ton, hittills har inget alls fiskats.

SVE har en kvot på piggvar/slättvar i EU-zon i Nordsjön om 5 ton, hittills har 50 kg fiskats.

SVE har en kvot på lubb i Nordsjön om 7 ton, hittills har inget alls fiskats.

SVE har en dum reglering som förbjuder fiske av hälleflundra (som andra länder får fiska), härigenom förlorar svenska fiskare en inkomstkälla.

Igår skrev Sportfiskarna på sin hemsida i anledning av den av Jordbruksverket framtagna strategin för svenskt yrkesfiske att man har glömt bort yrkesfiskets överkapacitet! Sportfiskarna kräver att fiskeflottan ska minskas och att överetablering och överkapacitet är problem.

 Det är stora kvantiteter högkvalitativ fisk som sannolikt inte kommer att fiskas. Det innebär att stora värden som kunnat komma svenska företagare och Sverige till del inte kommer att användas alls. Varför är det så? Jo, en mängd krångliga regler komplicerar och sådana tillstånd som behövs för vissa fisken beviljas inte av myndigheten. Regelförenkling måste till. Ett förändrat synsätt måste till. Svenska fiskare borde inte hindras ifrån att nyttja dessa kvoter, Havs- och vattenmyndigheten borde hjälpa till så att dessa möjligheter kan nyttjas och värdet av verksamheten tillfalla svenska företag och i förlängningen tillfalla Sverige.

 




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer