Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2018-06-25

Fiskare fick gråhaj i nätet – i Öresund

Fiskaren Magnus Jönsson trodde han skulle dra upp stenbit. I stället var det en 1,5 meter lång gråhaj som hade fastnat i nätet, skriver Sydsvenskan.

Magnus Jönsson gjorde den mycket ovanliga fångsten i Öresund mellan Ålabodarna och Ven under arbetspasset på tisdagen. Han kunde snabbt konstatera att hajen var död.

– Jag såg att det var en haj, det gjorde jag, det kan man inte ta miste på. Men just att det var en gråhaj upptäckte jag inte förrän jag kom i land och hade googlat för att ta reda på mer, säger Magnus Jönsson till tidningen.

– Jag har bedrivit fiske i tio år nu och jag har aldrig fått något liknande i mina nät.

Öresundsakvariet i Helsingör, som nu har dokumenterat fångsten, bekräftar att det är ett ovanligt fynd.

– Vi har fångat två de sista 20 åren, men det finns nog fler än vad man tror, säger Jens P Jeppesen, havsbiolog och chef för Öresundsakvariet.

Länk: https://www.svd.se/fiskare-fick-grahaj-i-natet--i-oresund




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer