Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2022-08-31

Fiskebåt förliste utanför Marstrand

En fiskebåt ligger på 59 meters djup utanför Marstrand, efter att ha förlist under dramatiska former på söndagen. När helikopter kom till platsen hade båten redan sjunkit – och en person kunde räddas.
Båten innehöll enligt uppgifter omkring 1 200 liter diesel, och myndigheterna följer nu eventuella läckage.

Klockan 10.19 i söndags förmiddag kom det dramatiska larmet till sjö- och flygräddningscentralen. En privatperson ringde in och berättade att hans kompis fiskebåt tog in vatten utanför Marstrand.

En större räddningsinsats sattes i gång omgående, och från flera håll begav sig människor ut mot platsen, cirka 12 kilometer väst-sydväst om Marstrand.

Sjönk innan helikoptern hann fram

Sjöräddningscentralens båt lämnade Rörö. En lotsbåt satte fart, från just Marstrand, och flera militära enheter svarade på ett allmänt anrop som gick ut.

Sjöfartsverket skickade dessutom ut sin helikopter, som var först på plats.

– Då har den här fiskebåten redan sjunkit, berättar Johan Wahlström, presstalesperson på Sjöfartsverket.

Man räddades ur reservbåt

Men på havet, i en liten reservbåt, satt också en man. Han hade lyckats lämna den båt som sjunkit ner mot botten innan det var för sent.

– Han blir från reservbåten upplockad av helikoptern.

Mannen hade varit på väg mot Danmark när båten började ta in vatten. Båten, som är klassad som en fritidsbåt men i själva verket är en gammal dansk fiskebåt, ligger enligt Informationscentralen för Västerhavet nu på 59 meters djup.

Mindre oljeutsläpp synligt

Efter att den akuta räddningsinsatsen avslutats, 20 minuter efter att larmet kom in på söndagen, plockades visst vrakgods upp ur vattnet.

Därefter tog Kustbevakningen över ansvaret för händelsen, som nu handlar om att ett vrak ligger på havets botten utanför Marstrand.

– Vi är inkopplade då det enligt uppgift finns 1 200 liter diesel ombord samt ett par hundra liter smörjolja. Det har synts ett mindre oljeutsläpp på den positionen, säger Mattias Lindholm, pressekreterare på Kustbevakningen.

Kustbevakningens ledningscentral har på tisdagskvällen inga uppgifter om att det blivit några större utsläpp på platsen, eller att det finns risk för det.

 

Källa: Göteborgs-Posten




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer