Nyheter
Fisket med Storbritannien och handelsfrågor på EU-möte
När EU:s fiske- och jordbruksministrar möts via video 25 januari kommer de bland annat att diskutera fiskemöjligheter för bestånd som delas med Storbritannien och handelsrelaterade jordbruksfrågor. Sveriges landsbygdsminister Jennie Nilsson representerar Sverige på videomötet.
Ordförandeskapets planering
Det portugisiska ordförandeskapet, som tog över vid årsskiftet, inleder mötet med att berätta om sina prioriteringar på jordbruks- och fiskeområdet för det kommande halvåret. På jordbruksområdet handlar det bland annat om att slutföra förhandlingarna om reformen av den gemensamma jordbrukspolitiken och på fiskeområdet kommer ordförandeskapet att arbeta för att genomföra de beslut och uppföljningar som är nödvändiga efter brexit.
Fisket med Storbritannien
Vid den senaste förhandlingen av fiskekvoter saknades ett avtal med Storbritannien om relationen efter brexit, därför antogs endast provisoriska kvoter för årets första tre månader för de gemensamma bestånden.
EU och Storbritannien behöver nu komma överens om totala fångstmängder och övriga detaljer för de gemensamma fiskemöjligheterna för 2021 och för vissa djuphavsarter för perioden 2021–2022. På mötet ska ministrarna diskutera riktlinjer inför kommande samråd med Storbritannien.
Regeringens övergripande åsikt är att vetenskaplig rådgivning ska utgöra grunden för beslut om fiskekvoter och att fisket ska vara miljömässigt hållbart på sikt. Regeringen vill därför att EU och Storbritannien ska sträva efter långsiktiga gemensamma strategier för de delade bestånden.
Källa: Regeringskansliet