Nyheter (Leader)
God Fortsättning!
Nu har snart ännu ett år passerat och vi lämnar 2024 bakom oss. Ett år fyllt av spännande utmaningar, uppdrag och samarbeten med mera. Vi står nu inför jul och nyår igen. Tiden går fort och ännu ett verksamhetsår går mot sitt slut. Det blir tid för reflektioner över det gångna året och när man börjar tänka tillbaka så är det första som slår mig att vi har en otroligt kompetent och duktig personal. Det är fullt fokus hela tiden och vi försöker tillsammans med alla krafter göra våra medlemmars vardag och svenskt yrkesfiske bättre.
För ett par år sedan förstärkte vi personalstyrkan med Ingemar Berglund, som tidigare har haft höga positioner på såväl Fiskeriverket som Havs- och vattenmyndigheten. SFPO hade stor tur att han efter pensioneringen valde att hjälpa oss. Han är ett stort tillskott med all sin kunskap om vår bransch.
Nyligen har Mathias Ivarsson börjat arbeta för SFPO. Han arbetar med alla frågor som träffar oss och han har varit med under höstens förhandlingar, där han redan har hunnit knyta många kontakter med kollegor runt om i Europa. Mathias har en lång och gedigen karriär i fisket, de flesta åren som fiskare och delägare i GG707 Arkö.
Fredrik Lindberg och Marika Nilsson är våra trotjänare från starten av det ”nya” SFPO. Utan dem hade det inte fungerat.
Jag vill rikta ett stort tack till personalen för det gångna året.
Till styrelsen och alla våra medlemmar vill jag säga tack för förtroendet att få leda er organisation.
Vi önskar er alla en underbar Jul och ett Gott Nytt År!
Peter Ronelöv Olsson
SFPO