Nyheter
Länsstyrelsen (Halland) om krisläget i fiskebranschen
En femtedel av Hallands yrkesfiskare har försvunnit de senaste fem åren. Skulle de försvinna helt kommer det slå hårt mot Hallands identitet, enligt länsstyrelsen.
– Jag tror många skulle sakna livet kring hamnen, med båtar, sjöbodar, trålbinderi och annat som skulle bytas ut och bli något helt annat, säger Erika Axelsson, fiskekonsulent på Länsstyrelsen Halland.
Det behövs enligt yrkesfiskarna i Halland en generationsväxling, men det är svårt att locka fler till branschen. Länsstyrelsen Halland som främst har hand om förvaltning genomot Havs- och vattenmyndigheten och jordbruksverket, anser att något behöver ändras.
– Man måste tänka om gällande traditionella modeller att förvalta fisket och se över fördelningar, säger Erika Axelsson.
Länsstyrelsen i Halland är positiva till Viking Bengtssons förslag om ett lokalt förvaltningsområde för yrkesfiskare i Halland.
Länk SVT inslag: I klippet berättar Erika Axelsson mer om varför Halland behöver yrkesfisket.
Källa SVT Nyheter- Halland