Nyheter
Ministern mötte fiskenäringen
Tobias Johansson på torskfabriken och landbygdsminister Jennie Nilsson
EU-kommissionens nödstopp för torskfiske i södra Östersjön har fått konsekvenser för den lokala fiskenäringen i Simrishamn. Enligt landsbygdsministern Jennie Nilsson (S) utreds nu åtgärder.
"Vi behöver ha åtgärder på plats så fort som möjligt och vi jobbar på så fort vi bara kan."
Jennie Nilsson (S) landsbygdsminister.
- Yrkesfiskare utan inkomst och en fiskeindustri som fått dra ner på verksamheten är konsekvenser i Simrishamn av EU-kommissionens stopp för kommersiellt torskfiske i södra Östersjön.
- Det togs upp under tisdagen när landsbygdsminister Jennie Nilsson (S) var i Simrishamn, inbjuden av sina partikollegor.
- Diskussionen omfattade också frågor om bland annat bifångster, omställning och vad som långsiktigt kan göras för torsken i Östersjön och för ett framtida lokalt och hållbart konsumtionsfiske.
"Att tolv timmar innan säga till att nu får inte inte fiska längre, utan någon planerad ersättning till fiskarna eller industrin."
Länk till inslaget:
https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=101&artikel=7279685
Källa: SR P4 Kristianstad