Nyheter
Ökade priser på skaldjur – på grund av ovädret Hans
På grund av ovädret Hans kommer priserna på skaldjur troligtvis gå upp. Fiskarna kommer inte ut till havs, och efterfrågan på skaldjur är hög.
– Fortsätter det så här finns det inga kräftor, säger Magnus Johansson, vd på Smögens Fiskauktion.
Handlarna tror att ovädret Hans ger ökade priser på skaldjur, rapporterar SR P4 Väst. Det är på grund av att färre båtar kan gå ut, och när efterfrågan på skaldjur är hög, pressas priserna uppåt.
– Det är mycket mindre båtar ute, och alla vill ha skaldjur nu i juli, säger Magnus Johansson, vd på Smögens Fiskauktion.
Och om det är dåligt med fiske på grund av dåligt väder idag, kommer det vara dåligt med fiske imorgon också, enligt Magnus Johansson.
”Det här är höstväder”
SMHI har utfärdat gul varning tills torsdagen den 10 augusti, och Magnus Johansson påpekar att helgernas priser kommer gå upp. Men om vädret håller i sig, kan det skapa vidare konsekvenser, enligt Magnus Johansson.
– Priserna går upp bra mycket inför helgen, veckan ut kommer bli tuff, och fortsätter det såhär finns det inga kräftor.
Magnus Johansson har aldrig varit med om sådant här väder i juli innan, och det är just sådant här väder som håller kräftorna borta, enligt honom.
– Det här är höstväder, och det är alltid dåligt fiske när det blåser så här mycket, säger han.
Källa: Bohusläningen