Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2024-01-04

Regeringen öppnar för mer ålfiske – kritiken: ”obegripligt”

  • Regeringen öppnar för att det kan bli möjligt att överlåta ett ålfisketillstånd till en annan person, något som skulle möjliggöra ett fortsatt begränsat småskaligt ålfiske även i framtiden.

  • Naturskyddsföreningen har tidigare argumenterat för att ålfisket måste stoppas helt för att arten ska räddas.

  • Beatrice Rindevall är ordförande för Naturskyddsföreningen och hon är mycket kritisk till Regeringens initiativ vad gäller det svenska ålfisket.


Länk till inslaget.

 

Källa: Sveriges Radio / Nyheter




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer