Nyheter
Regeringen vill skärpa kontrollen av fiske
Kontrollen av fiske bör skärpas anser regeringen, som ger uppdrag åt Kustbevakningen och Havs- och Vattenmyndigheten att utreda hur.
Miljöminister Isabella Lövin (MP):
– Vi har en väldigt allvarlig situation i både Östersjön och Västerhavet, och det är inte acceptabelt att vi kan misstänka att det fortfarande finns fusk i rapporteringen. Därför ska Havs- och Vattenmyndigheten och Kustbevakningen utföra ett uppdrag där man ser hur man kan effektivisera och skärpa kontrollen, säger Isabella Lövin.
De båda myndigheterna ska utreda hur man kan skärpa kontrollen som sker vid landningen av fångster, och vid fiskerikontroll till havs, bland annat att det inte sker fiske i skyddade marina områden.
Föra året rapporterade vi i Ekot om att det också i känsliga skyddade havsområden på Västkusten förekom trålfiske, alltså misstänkta brott, som de här båda myndigheterna ska ha koll på.
Källa: Sveriges Radio - Ekot