Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2019-11-04

Rekordstor hummer fångad – ska släppas ut igen

Till vänster: Lovisa Bengtsdotter med en stor hummer. Till höger: Hummer.

Den troligtvis största hummern som funnits vid västkusten har fångats upp i fiskehamnen Läjet i Varberg.

Det var onsdags kväll som fiskaren Jonny Andersson kom med en hummer  vägde nästan fem kilo till fiskehandlaren Läjets fisk.

– Jag tänkte nog mest ”vad sjutton gör vi med den här?” – den var gigantisk och vi var ganska mållösa allihopa, säger Lovisa Bengtsdotter som jobbade när han kom förbi med hummern.

Men de planerar inte att behålla hummern.

– Den är ju så stor och stora humrar är ganska så potenta och hummerbeståndet kan ju behöva en hjälp på traven. Så vi resonerade som så att han får åka tillbaka till havet och göra sitt jobb som avelshane, säger hon.


Länk till inslaget.

 

Källa: Sveriges Radio / P4 Halland




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer