Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2021-10-01

Så lurar yrkesfiskarna i Kalix sälarna: ”Evigt krigande att vara smartare”

Fisket efter siklöjan är i full gång. Men det ökade sälbeståndet ställer till det för yrkesfiskarna.

– Direkt man har lagt ut börjar de riva i garnen, säger fiskaren Mats Rönnqvist i Kalix.

Inför årets löjfiske har mycket handlat om minskade fiskekvoter. I augusti rapporterade SVT Norrbotten att beståndet av siklöja har minskat kontinuerligt de senaste åren och därmed halverades även maxfångsten.

Men för alla som fiskar med nät har den ökande sälstammen varit ett bekymmer under många år, enligt yrkesfiskare som SVT möter.

”I dag var en lyckoträff”

Sälen hinner ofta först till garnen men just den här morgonen har yrkesfiskarna kommit före.

– I dag var det en lyckoträff men ibland kan det vara en vecka när det inte är någon fisk alls och jättemycket säl, säger fiskaren Mats Rönnqvist.

Har kommit på en taktik

I takt med att sälarna har blivit allt fler bedrivs fisket när sälen är som minst aktiv. Oftast handlar det om att kasta garnen medan det fortfarande är mörkt, eftersom fiskarna har märkt att sälen är mindre aktiv då.

Sedan får näten bara ligga i under ett fåtal timmar. Mats Rönnqvist säger att sälen ofta känner av när det kommer båtar.

– Direkt man har lagt ut börjar de att riva i garnen och det skrämmer ju också fisken. Är det mycket säl får man aldrig någonting. Och just nu är det otroligt mycket säl här i Bottenviken. Så det är ett evigt krigande att försöka vara smartare än sälarna. Det är man sällan, säger Mats Rönnqvist.

Se hur det såg ut vid löjfisket i Kalix i videon ovan!


Länk till artikeln

 

Källa: svt nyheter norrbotten




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer