Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2018-12-17

Seglande drönare kartlägger Kattegatts fiskbestånd

För första gången har svenska forskare använt sig av en drönarbåt för att undersöka det marina livet i Kattegatt på västkusten. Den här typen av självseglande, fjärrstyrda farkoster kan få stor betydelse för framtida möjligheter att ha koll på hur havsmiljön runt Sveriges kuster utvecklas.

I tio dagar har Sveriges första exemplar av segeldrönare varit ute till havs. Den har seglat drygt 600 kilometer och främst rört sig i naturreservaten Fladen och Lilla Middelgrund, två viktiga övervintringsplatser för havsfåglar. Datainsamlingen har pågått störningsfritt dygnet runt.

– Just här försöker vi ta reda på hur mycket fisk det finns runt de skyddade områdena. Genom det här ska vi kunna reglera fisket och hitta så bra skyddsåtgärder som möjligt för de här områdena, säger Jonas Hentati-Sundberg, forskare vid SLU Aqua.

Segeldrönaren mäter även salthalt och vattentemperatur. Med hjälp av en kamera tar den bilder av sin omgivning. Den rör sig ljudlöst och släpper inte ut någon koldioxid, eftersom den helt och håller drivs av energi från solpaneler.

Farkosten kan vara ute till havs i månader och är byggd för att klarar tuffa förhållanden som stora vågor. Navigationen sköter den automatiskt.

– Vi styr den med hjälp av mobilen. Via satellit skickar vi ut positioner som den sen rör sig mot, berättar Jonas Hentati-Sundberg.

Arbetsmetoden ger forskare nya insikter om livet under ytan och kompletterar undersökningar gjorda med bemannade fartyg.

– Vi får en upplösning i tid och rum som är omöjlig att uppnå med traditionell teknik. Så det har stor betydelse för framtida forskning, säger Jonas Hentati-Sundberg, forskare vid SLU Aqua.

Efter att den lilla båten plockats upp ur havet skickas den till Lysekil där dess insamlade data analyseras. Förhoppningen är nu att flera sådana här ska åka runt i våra svenska vatten.

– Med en framtida flotta av marina drönare kan vi få detaljkoll på hur ekosystemen mår. Därmed skapas möjligheter för politiker och förvaltare att snabbt och effektivt genomföra åtgärder som bidrar till en hållbar utveckling för havsmiljön, säger Jonas Hentati-Sundberg.

 

Länk med TV-inslag: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/halland/seglande-dronare-kartlagger-kattegatts-fiskbestand




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer