Nyheter
SFPO brev till SVT angående sälnyhet i Rapport
Jag såg Rapport igår (17/5) kl. 19.30 och ca. 20 min in i programmet var det ett inslag om säl. Inslaget var missvisande i många delar.
Personligen tycker jag att inslaget var synnerligen bristfälligt och jag kan tycka att inslaget endast framställer ett Stockholmsperspektiv på ett synnerligen allvarligt problem.
Ni framställer yrkesfiskare på ett helt ovärdigt sätt och berättar att fler kör sälsafari än yrkesfiskar. Svenskt fiske är en del av den svenska livsmedelsproduktionen och är faktiskt inte oviktigt.
Yrkesfisket är organiserat, men i fiskefrågor vänder ni er hellre till andra, detta är mycket märkligt om ni har en intention att vara sakliga. SFPO är en organisation för svenska fiskare och vi är nåbara för kommentarer i fiskefrågor. SLU har mycket kompetenta sälforskare/experter, men ni väljer att intervjua en som vill pådyvla att vi i fisket tycker att en säl är en för mycket.
Att sälen äter mer torsk i Östersjön än vad det svenska yrkesfisket fiskar nämns inte. Problem med sälmask nämns över huvud taget inte. Om inget görs åt sälsituationen – oavsett om vi fiskar eller inte – kommer situationen för gädda, abborre, ål och torsk m.fl. arter att bli alarmerande framöver.
Vi kommer att anmäla inslaget till granskningsnämnden.
Vi ser fram emot ett svar från Er!
Med vänlig hälsning
Peter Ronelöv Olsson
Ordförande, SFPO