Nyheter
SFPO och Österlens Havsfiskeförening kommentarer till nedspolning av 60kV starkströmskablar mellan Simrishamn och Bornholm
Kommentarer avseende information avseende nedspolning av 60kV starkströmskablar inom allmänt vattenområde (mellan Simrishamn och Bornholm)
Sveriges Fiskares PO (SFPO) och Österlens Havsfiskeförening har erhållit rubricerad information och vill kommentera densamma enligt nedan:
Det är mycket bra att starkströmskablarna ifråga nedspolas. Det optimala, enligt vårt sett att se på saken, vore att plöja ner kablarna med släde varigenom uppslamningseffekter minimeras.
Vi tar tacksamt emot information om när arbetet kommer att utföras så att vi kan kommunicera ut informationen till svenska fiskare.
Med vänlig hälsning
SVERIGES FISKARES PO
ÖSTERLENS HAVSFISKEFÖRENING