Nyheter
SFR - Synpunkter i anledning av remiss – förslag till utvidgning av N2000-områdena Hoburgs bank och Norra Midsjöbanken med viktiga områden för tumlare
Synpunkter i anledning av remiss – förslag till utvidgning av N2000-områdena Hoburgs bank och Norra Midsjöbanken med viktiga områden för tumlare (dnr 511-3419-15 [Gotland] och 511-3380-14 [Kalmar])
Länsstyrelsernas förslag
De båda länsstyrelserna har tagit fram ett förslag till utvidgat N2000-område som berör havsområdet runt de tre utsjöbankarna Hoburgs bank, Norra samt Södra Midsjöbanken. Sedan tidigare ingår de två förstnämnda områdena i N2000-nätverket p.g.a. deras stora betydelse för det marina växt- och djurlivet.
Sveriges Fiskares Riksförbund (SFR) – som är en sammanslutning av Swedish Pelagic Federation PO (SPF), Gävlefiskarnas PO (GFPO), Sveriges Torskfiskares PO (STPO) och Sveriges Fiskares PO (SFPO) samt Insjöfiskarena – har mottagit rubricerad remiss och lämnats möjlighet att avge synpunkter på innehållet. SFR vill i anledning därav framföra de följande synpunkterna.
Inledningsvis kan konstateras att den rådande situationen vad gäller tumlare är en produkt av vad som förevarit under en lång rad av år. Hoten mot tumlare är många såsom: stormaskiga garn (fiske), undervattensbuller och ljudföroreningar från fritidsbåtar och all sjöfart (starkt trafikerade allmänna farleder), inventeringar av havsbotten (sonarer, tryckluftskanoner, sprängningar) och industriellt nyttjande av marina områden (t.ex. vindkraftsparkers etablerande) samt miljögifter och naturliga och mänskligt orsakade ekosystemförändringar. En mängd faktorer har således negativt påverkat situationen. SFR anser att rimliga åtgärder för att på ett bra sätt förbättra situationen är behövliga. Med avseende på Länsstyrelsens förslag på åtgärder vill SFR framföra de följande synpunkterna:
Fiske
Bedömningen som ges uttryck för – att bifångster av tumlare kan vara ett problem vid fiske med stormaskiga garn (främst använda i fisket efter torsk och plattfisk) vitsordas. Det är dock viktigt att se detta problem i ljuset av alla andra problem som har identifierats och att åtgärder som vidtas är rimliga.
Det var nu många år sedan som drivgarnsfisket efter lax förbjöds i Östersjön.
En studie bör igångsättas om pingers med fokus på att förbättra dessas effektivitet. Eventuellt förbättrade pingers förefaller vara det redskap som med framgång kan användas för att förbättra situationen.
SFR anser att åtgärder vad avser samtliga orsaksfaktorer måste till för att kunna lösa det som ska lösas – att förbättra förutsättningarna för förekomsten av tumlare. Vår farhåga är att det är enklast att reglera fisket i olika delar, i stället för att på djupet hantera problematiken på ett seriöst sätt.
Samverkansgrupper
SFR kan inte anse annat än att förslaget v.g. samverkansgrupper är bra.
SVERIGES FISKARES RIKSFÖRBUND
Peter Olsson Fredrik Lindberg
Ordförande