Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2024-01-23

Sju svenskar döda i utbrottet av listeria

Sju svenskar dog i ett tidigare utbrott av listeria, rapporterar NRK.

Smittan har kopplats till ett norskägt laxslakteri i Kungshamn.

Utbrottet pågick under nästan ett års tid.

Det var rökt och gravad lax från laxslakteriet Leröy Smögen Seafood i Kungshamn som orsakade utbrottet av listeria i Sverige. Sedan tidigare är det känt att 19 personer insjuknade mellan september 2022 och augusti 2023 efter att ha ätit lax från slakteriet, vilket Livsmedelsverket meddelat.

Nu rapporterar NRK att totalt sju svenskar dog. Samtliga ska ha haft andra underliggande sjukdomar. De var mellan 63 och 93 år och bodde i tio olika regioner.

Under samma period som utbrottet pågick i Sverige gjorde den norska motsvarigheten till Livsmedelsverket, Mattillsynet, återkommande kontroller hos Leröy Midts i Norge. Då gjordes mer än 700 upptäckter av listeriabakterier – som också kopplas till utbrottet i Sverige.

”Ofta äldre och sjuka som drabbas”

– Vi menar att 700 upptäckter under en period på 15 månader är mycket. På generell basis ökar sannolikheten att fisken kan vara förorenad med antalet upptäckter, säger Ivar Eiken, avdelningschef på Mattilsynet, till NRK.

Mats Lindblad, smittskyddskoordinator på Livsmedelsverket, säger att det är svårt att konstatera om det var listeria som låg bakom de sju dödsfallen i Sverige.

– Sedan är det alltid svårt att säga om det var listeria eller möjligtvis någon annan sjukdom som gjorde att de dog, för det är ofta äldre och sjuka som drabbas, säger han till Sveriges Radio P4 Väst. 

 

Källa: Expressen




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer