Nyheter
Stor svärdfisk hittad på Gotska sandön
När Ellinor Dahl var med en vän på Gotska Sandön för några dagar sedan fick de se något på stranden som de först trodde var en säl, men det visade sig vara en två meter lång svärdfisk.
– Det luktade inte illa, ögat var intakt, så den kan inte ha legat så länge där, säger Ellinor Dahl.
Enligt Andreas Sundelöf, forskare på Sveriges lantbruksuniversitet, institutionen för akvaktiska resurser, är det inte helt ovanligt med svärdfisk i svenska vatten. Det finns ett stort bestånd i norra Atlanten och det har varit årliga fynd på västkusten och i Öresund.
Svärdfisken kommer till svenska vatten för att söka föda, och i Skagerrak och Kattegatt finns det stora mängder sill och makrill den här tiden på året.
– Några svärdfiskar blir nyfikna och simmar sedan vidare in i Östersjön.
Allmänhetens ögon
Men han tycker ändå det är intressant att det nu hittats en svärdfisk på Gotska sandön.
– Det är en spännande observation.
Enligt Andreas Sundelöf behövs allmänhetens ögon nu mer än tidigare för att hitta gäster som kommer på besök, eftersom det pågår en förändring av havens ekosystem.
– Klimatförändringen med höjda temperaturer gör att fiskarna kan ändra sin utbredning.
Är det bra eller dåligt om vi skulle få svärdfisk i Östersjön?
– Jag tror inte att Östersjön skulle bli ett betydelsefullt område för just svärdfisk.
Källa: SVT Nyheter / Öst