Nyheter
Svenskt fiske kan begränsas i skyddade områden
Fiske kan komma att begränsas, eller helt förbjudas, i flera skyddade marina områden. Havs- och vattenmyndigheten har tagit fram förslag och haft kontakt med länsstyrelserna för att kunna göra bedömningar av var det behövs begränsningar.
– Vi har bett länsstyrelserna att göra en bedömning om vilket fiske som kan vara skadligt för de här marina skyddade områdena och i det arbetet har det framkommit att av 350 är det ungefär 35 områden som behöver ha ökade reglering för att nå bevarandemålen, säger Lena Tingström, utredare på Havs- och vattenmyndigheten.
Sverige har cirka 350 marina skyddade områden, som omfattar cirka 14 procent av svenskt vatten. Men skyddet innbär inte alltid en begränsning för fiske, även en omdiskuterad metod som bottentrålning kan vara tillåten:
– I vissa fall är fisket ett hot mot de skyddade områden och i vissa fall är det inte det.
Men 2017 fick Havs- och vattenmyndigheten regeringens uppdrag att föreslå åtgärder för att stärka skyddet för de skyddade områdena. Fokus låg på att begränsa fisket och framförallt trålfisket.
Havs- och vattenmyndigheten har nu kommit fram med förslag på begränsningar eller förbud i 35 områden. För fem av områdena som gäller Bottniska viken har remiss redan skickats ut, remiss på förslagen för Östersjön och Västerhavet väntas komma senare under hösten.
Lena Tingström hoppas sedan att regleringarna ska vara på plats snabbt, i varje fall för de områden där bara Sverige fiskar:
– Där hoppas vi få på plats de regleringarna under året. För de områden som ligger i havsområden är även andra länder fiskar så ska vi ha startat en process för fiskereglering under 2020.
Källa: Sveriges Radio P1