Nyheter
Synpunkter i anledning av remiss gällande ändrade regler om tillstånd att bedriva fiske efter siklöja med partrål i kustvattenområdet
Synpunkter i anledning av remiss gällande ändrade regler om tillstånd att bedriva fiske efter siklöja med partrål i kustvattenområdet (dnr 1075-2016)
Sveriges Fiskares PO (SFPO) har erhållit rubricerad remiss för yttrande. SFPO vill i anledning därav framföra följande synpunkter:
De föreslagna regeländringarna är nödvändiga för att få till stånd en föryngring av fiskarekåren. Vi är i huvudsak nöjda med de föreslagna ändringarna, det är mycket positivt att myndigheten vill underlätta tillståndsgivningen.
Ändringar vid förnyelse av tillstånd:
SFPO anser att det är orimligt att basera beslut om förnyelse av tillstånd på den årliga beståndssituationen. Detta leder till mycket osäkerheter i att bedriva fiskeverksamhet och företag. Siklöja är en art där beståndssituationen varierar mycket mellan år av helt naturliga orsaker. I situationer när beståndet är på låg nivå, bör andra regleringar än tillståndsgivning användas. Fiskeansträngningen kan regleras t.ex. inom samförvaltningen genom ändringar i fisketider och -områden. Det finns goda exempel på att denna reglering har fungerat tidigare. Detta är också någonting som är inkluderat i förvaltningsplanen inom MSC-märkningen.
Om förnyelse av tillstånden baseras på beståndssituationen, kommer osäkerheten hos företag att hämma satsningar på utveckling och investeringar för att t.ex. ta fram nya produkter. Siklöjefisket är ett av de fisken i Sverige som är MSC-märkta och det är mycket viktigt att näringen har möjligheter (trygghet) i att satsa på utveckling för att tillgodose marknaden och konsumenter med MSC-märkta produkter.
Vi tycker det är positivt att fisketillstånden ska vara regionala istället för jämnt fördelade över fiskeområdet.
Ändringar vid nyetableringar:
Regeln om att den sökande ska inneha fiskelicens: I dagens situation är det ytterst få nya fiskare som har fått en fiskelicens beviljat. Med tanke på detta, kommer det att bli svårt att hitta sådana sökande som redan har en fiskelicens. Detta kommer ytterligare att försvåra för föryngringen av fiskarkåren.
I dagsläget är medelåldern av siklöjefiskare förhållandevis hög. Det föreligger risk att någon av fiskarena som har tänkt överlåta sitt tillstånd blir allvarligt sjuk eller rent av dör. Om detta händer innan den treårsperioden som tillståndsansökaren har arbetat i företaget är slut, blir det en stor ekonomisk förlust både för tillståndshavaren och tillståndsansökaren. Vi föreslår att om detta händer, räknas den tiden som tillståndssökanden har arbetat inom företaget som tre år, och att han har klarat av treårsregeln och därmed kan överta tillståndet.
Med vänlig hälsning
SVERIGES FISKARES PO
Peter Olsson Tore Johnsson
Ordförande Vice ordförande och ordförande i Östersjökommittén