Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2023-05-08

Yrkesfiskare är en av landets mest utsatta yrkesgrupper

Insändare
Oron ökar bland svenska yrkesfiskare. De negativa rapporterna haglar. Man kan undra om svenska politiker vill ha svenskfångad fisk?

Svenska yrkesfiskare är i dag en av landets mest utsatta yrkesgrupper. Läget är katastrofalt och behovet av positiva nyheter är enormt.

Jag bedriver fiske med passiva redskap i Mälaren och ser problem med bestånden. Orsaken enligt mitt sätt att se på saken är skarven. Stora skarvkolonier dammsuger sjöarnas fiskbestånd utan att något görs åt saken. På samma sätt är sälen ett problem längs kusterna. Det är inte något trålfiskes fel att det inte finns fisk i Mälaren, för där trålas det inte! 

Jag ser med stor oro på förhållandet att ingenting görs åt skarv- och sälproblemen. Alla i verkligheten vet att skarv och säl innebär mindre, mycket mindre fisk. Skarv och säl äter nämligen fisk, stora kvantiteter för att inte säga enorma kvantiteter fisk.   

Genomsnittsåldern bland svenska fiskare är hög, för hög och åtgärder för att säkerställa en ny generation yrkesfiskare behövs verkligen.  

Yrkesfisket förser befolkningen med fisk och i en krissituation skulle fisket likt under andra världskriget kunna förse hela befolkningen med mat. Det finns kanske behov av att säkerställa att denna möjlighet till försörjning finns kvar? Fisket skulle kunna bidra till att höja landets självförsörjningsgrad, eller är det meningen att all fisk ska importeras?  

Som ung yrkesfiskare möts jag av motstånd överallt – synsättet måste förändras, jag är en livsmedelsproducent som bidrar till samhället och inte någon belastning.  

Alexander Vidlund 31 år 

Yrkesfiskare

 

Källa: Gefle Dagblad




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer