Nyheter
Yrkesfiskaren kritisk efter ålskandalen: ”Det drabbar oss”
PM Nilssons tjuvfiske av ål har minst sagt varit en följetong den senaste veckan. Oppositionen krävde statssekreterarens avgång men statsminister Ulf Kristersson (M) visade sitt fulla stöd. Nu riktar även yrkesfiskare kritik mot honom statssekretaren.
– Det drabbar ju oss som har tillstånd, det blir ju väldigt dålig publicitet kring ålfiske i allmänhet. Det har ju redan dåligt rykte och nu blir det ännu sämre med tanke på detta, säger Tomas Nordh, ålfiskare i Karlshamn.
PM Nilsson straffas med dagsböter på sammanlagt 38 000 kronor. Tomas Nordh tycker att det bör bli strängare straff framöver.
– Med tanke på att han säkert sitter med en hög lön så klarar han väl av det. Åker man dit en andra gång så måste det åtminstone bli någon typ av påföljd, som prick i protokollet, söker man andra jobb så är det något man har om bakfoten.
Länk till intervju med yrkesfiskaren Tomas Nordh.
Källa: TV4 / Nyheter