Mobilmenu
Mobilmenu
Hem
Nyheter
Om SFPO
Om Svenskt fiske
Medlemsinfo
Projekt
Länkar
Kontakt

Nyheter


2018-06-01

Små torskar en gåta för forskarna

Inslag i Aktuellt igår om den småväxta torsken i östersjön. Vi påminner alla fiskare om att rapportera alla märkta torskar till SLU! http://www.sfpo.se/hallbarhet/torsk-i-ostersjon

Torskarna i Östersjön är små och smala och växer långsamt. Varför vet inte forskarna. Ett märkningsprojekt hoppas kunna ge vissa svar på gåtan. Det behövs för att man ska kunna bedöma hur stort fiske torskbeståndet tål.

Tillväxten och storleken på torskarna i Östersjön är inte normal. Många är bara ett par-tre decimeter långa. De blir också könsmogna tidigare. Varför är oklart. Forskarna kan inte heller bedöma åldern på fiskarna när de är så små. Därför pågår nu ett projekt att ID- märka tusentals torskar. Om de återfångas kan man se tillväxt och kanske ålder.

Flera hot mot torsken

Forskarna på Sveriges Lantbruksuniversitet har just avslutat en period med bottentrålning utanför Blekinges kust efter torsk. De allra flesta som fångats har varit små.

– Det finns flera teorier varför de är så små. Det kan vara dåligt med mat eller att de slutar växa av någon anledning. En teori är överfiskning. Sedan finns det också mycket säl och skarv som äter torsk, säger Annelie Hilvarsson, forskningsassistent på SLU som ansvarar för märkningen till sjöss.

Små torskar kan ha gynnats av fisket

En annan gissning är att fisket efter stora torskar gjort att man oavsiktligt avlat fram torskar som växer långsammare och som blir könsmogna tidigare. Torskarna kan alltså vara små trots att de är gamla.

– Ja, det kan vara så men det är det vi inte vet, säger Annelie Hilvarsson.

Om en märkt torsk hamnar i fiskarnas trål ska den rapporteras och skickas till forskarna i helt skick. Hittills har man bara fått tillbaka cirka en procent. Ännu finns inga svar på varför torsken är så liten.

– Det är hoppfullt att det finns ganska många individer. Då finns det en potiential att bygga på. Men det är ganska skrämmande om tillväxten har minskat på grund av en selektionseffekt. Då har vi ett minibestånd av torsk som inte kommer att ändra sig. Det är ganska läskigt, säger marinbiologen Anders Svensson på SLU efter vårens expedition.

Kort inslag: https://www.svt.se/nyheter/inrikes/sma-torskar-en-gata-for-forskarna

Längre inslag i Aktuellt (startar efter 27 minuter och 40 sekunter i sändningen): https://www.svtplay.se/video/18024463/aktuellt/aktuellt-31-maj-21-00-2

 




Arkivet.

Vad är SFPO?

Sveriges Fiskares Producentorganisation (SFPO) är Sveriges största organisation för yrkesfiskare och arbetar för att tillvarata våra medlemmars intressen.

Läs mer

Bli medlem

SFPO är Sveriges största yrkesfiskeorganisation, med runt 250 medlemsfartyg. Vi har medlemmar från Strömstad till Haparanda och fartygens storlek varierar från under 5 meter i längd till strax över 34 meter.

Alla yrkesfiskare är välkomna som medlemmar!

Läs mer

Kontakta oss

Peter Ronelöv Olsson (Ordförande)
0705-55 31 87
[email protected]

Teija Aho (Vice Ordförande)
0763-75 80 32
[email protected]

Fredrik Lindberg (Ombudsman)
0705-70 41 14
[email protected]

Marika Nilsson (Ekonomiansvarig)
0708-93 89 88
[email protected]

Ingemar Berglund (Utredare)
0760-26 40 44
[email protected]

Mathias Ivarsson (Ombudsman)
0707-77 19 32
[email protected]

Läs mer